Close

12 Kasım 2015

Üçüncü Dalga Kahve

 

Sanırım üçüncü dalga (ya da nesil)  kahve ve kahveciliği anlatmadan ilk ikisinden bahsetmek lazım. Birinci dalga evlerimiz için aldığımız sıcak suya katıp karıştırarak elde ettiğimiz hızlı (instant) kahveler. İkinci dalga ise genelde ne sattığını bilmeden kahve satan zincir kahve mağazalarını tanımlıyor. Üçüncü dalga ise kahveye ticari bir obje gibi değil de şarap gibi daha sanatsal yaklaşan bir akım. Kahveyi yetiştiren çiftçi, ticaretini yapan kişiler ve kavurucular ile sıkı ilişkiler kurulması gereken bir sektörün baristaları da kendileri ile özeleştirdikleri birazdan bahsedeceğimiz V60, Chemex, Syphon gibi yeni nesil demleme yöntemleri ile kahveleri kendi içlerinde barındırdıkları çikolata, meyve, fındık gibi aroma ve tatları çıkaracak demliyor ve müşterilerine içtikleri kahveler ile ilgili bilgiler aktarıyorlar.

Büyük hazır kahve üreticileri ve zincir kahve dükkanları gibi yüklü miktarlarda değil de; ufak miktarlarda yüksek kalite çekirdeği direkt olarak çiftçiden ya da araya en az aracıyı sokarak almaya çalışır. Kalitesiz kahve üreten kahve çiftçilerini daha çok para kazanmak için daha kaliteli çekirdekler üretmeye teşvik eder. Çünkü zincir kahve dükkanları ve üreticiler için üretim yapan kahve çiftçileri hayatlarını geçindirebilecek kadar para kazanamazlar. Bu yüzden aslında üçüncü dalga kahvecilerin yüklendikleri sosyal bir sorumlulukları da vardır.

4932164676_11467f024b_b

Eğer kavurma makinası varsa dükkanda yeşil çekirdek olarak aldığı kahvesini kendi kavurur (micro roasting) bu sayede farklı kavurma profilleri aynı yöreden alınmış bile olsa kahveden farklı aromalar ve tatlar çıkarabilir.

Üçüncü dalga (Third Wave) terimi ilk olarak 2002 yılında anılmış olsa da kökleri Nitelikli kahvecilik (specialty coffee) ile birlikte 1970lere hatta 1960lara uzanıyor. Kahvenin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefleyen niktelikli kahvecilik. Bugün üçüncü dalga kahve akımıyla beraber altın günlerini yaşıyor.

Üçüncü Nesil Demleme Yöntemleri

Üçüncü nesil kahvecilik ile özdezleşmiş geleneksel (espresso makineleri, filtre kahve makineleri) kahve demleme ekipmanları dışında ekipmanlar ile demlemeler yapılmaktır. V60 ve chemex gibi dökme (pour over) demleme ekipmanları, Syphon gibi vakum demleme ekipmanları  yanında Cold drip ve aeropress gibi ekipmanlarda kullanılmaktadır.

ta_coffee102412d_8col

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir