Close

6 Eylül 2017

Sidamo mu? Sidama mı?

Genellikle insanlar Sidamo ve Sidama’yı iki farklı kahve yetiştirilen isimi birbirine benzeyen yerler olarak görür (Kimseyi suçlamıyorum Afrika’da benzer isimli yerler bir hayli fazla). Ama gerçek şu ki; iki terimde aynı yeri tanımlıyor. Peki neden bu iki terim var ve biz neden genelde “Sidamo” diyoruz?

Google’ da ufak bir araştırma yaparsanız (Türkçe kaynak bulmak biraz zor olabilir). Sidamo’nun aslında bir aşağılama kelimesi olduğunu göreceksiniz. 1891 yılında Habeşistan ordusu Sidama bölgesini ele geçirdiğinde Minelik generali Bashah Aboye o bölgenin halkını aşağılamak ve kimliklerini yok etmek için “Sidamo” terimini kullanmıştır.

Bu yüzden bir çok kahve kavurucusu “Sidamo” terimi yerine “Sidama” yı tercih etmeye başlamıştır. Bölgeden gelen son kahvemiz ile bizde bu kervana katılıyor ve artık “Sidamo” yerine “Sidama” ismini kullanıyoruz. Belki bu dava için çok büyük bir adım olarak görünmeyebilir ama bizim için değeri büyük. Umarım adımımızın peşinden birilerini sürükleyebiliriz (Belki de sizi? Belki de kahve devlerini ?) 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?