Close

Kahve Satın Alma ve Saklama Rehberi

2181839678_9aa93ed0ae_o
Yeşil kahveden içtiğiniz bir fincan demlenmiş kahveye her adımda kahve tadını ve aromasını kaybeder. ve her adımda bu kayıplara daha elverişsiz hale gelir. Yeşil kahve yıllarca saklanabilir; aroma kaybı çok yavaş gerçekleşir. Fakat kavrulmuş kahve bir haftadan sonra, öğütülmüş kahve bir saat ve demlenmiş kahve dakikalar içinde tadını yitirmeye başlar.

Evinizde kahve içmek istiyorsanız üç önemli karar vermeniz gerekiyor. Nasıl demleyeceğiniz, kahveyi nereden satın alacağınız edeceğiniz ve nasıl saklayacağınız.

Kahve Satın Alma

Çekirdeklerin bayatlamaya meyilli olması kavrulmuş çekirdek alma kısmını biraz zorlaştırıyor. Eğer internet üzerinden satın alma yapıyorsanız en iyi çekirdek bir kavrulduktan bir gün sonra yola çıkmış çekirdektir. Kahve kavrulduktan sonra karbondioksit salınımı yapar. Bu salınımdan faydalanarak kahveyi taze tutmak için valfli paketler kullanılır. İçerideki gaz salınımı kahvenin en büyük düşmanı olan oksijeni dışarı atar paket içeriği büyük çoğunlukta karbondioksit olur. Bu durum her zaman iyi sonuçlanmaz. Kahve kavrulduğu günü açık havada karbondioksit gazını atarak geçirirse daha iyi olur. Kavurma evleri genellikle “kavur ve gönder” stratejisini izlerler, etrafta önceden kavrulmuş kahveler olmasını kimse istemez. Kavurduktan hemen sonra paketleyip gönderirler. Bu durumu kontrol etmek aslında çok kolay. Paket üzerinde yer alan kavurma tarihine dikkat edebilirsiniz. Eğer size gönderinin çıktığı tarihte kavruldu ise bu kurala uyulmamış demektir. Elime en tazesinden kahve geldi diye sevinmeyin yani. Kahvenizin hafif isli bir tadı olabilir.

Kahve Saklama

Bunun dışında kahveyi saklamak için en iyi çözüm yukarıda bahsettiğim valfli kahve paketleri. Paketler üzerindeki kavrulma tarihlerine dikkat edin valfli bir pakette kahve tazeliğini üç haftaya kadar koruyabilir.

Çok büyük kahve markalarından, marketlere her yerde paket kahve bulmak mümkün. Fakat konu taze kahveye geldiğinde hiç bir şey kahveyi kahvenin kavrulduğu yerden almanın yerine geçemez. Yakınlarınızda bir kavurma evi varsa gidip oradan almak en iyisidir. Eğer kahve olarak ya da kavurma olarak isteklerinizi karşılayamıyorlarsa alternatif yerler arayın ya da önerilerde bulunarak kendilerini geliştirmelerini sağlayın (Bunu yapıcı bir şekilde yapın bazı insanların alıngan olabileceği gerçeğini unutmayın 😉 ).

Kahvenizi öğütülmüş değilde çekirdek olarak alın çok uygun fiyatlı öğütücüler mevcut. Kahvenizi içinde gönderdikleri valfli ambalajda saklamak en iyisi olacaktır. Ambalajı açıp kullanacağınız kadarını alıp hemen paket içindeki havayı çıkardıktan sonra paketin ağzını iyice kapatın. Kahveniz ne kadar az oksijene maruz kalırsa o kadar iyidir. Kahvenizi dolapta saklamak mantıklı geliyor olabilir ama nemde kahvenin büyük düşmanlarından biridir ve dolabınızın içi oldukça nemli bir ortam.