Close

6 Mart 2017

Kahve dükkanları için pazarlama stratejileri

Barista Magazine’nin 2017’nin başında yaptığı 1200 kafeden cevap almış bir ankete göre kahve dükkanlarının %70’i pazarlamaya aylık $100 altında para harcıyor. Daha şaşırtıcı olanı da bu rakamın neredeyse %40’ı pazarlamaya $0 harcıyor. Büyük kahve markaları bu kadar reklam yapıp müşterileri kaparken bağımsız kahve dükkanları pastadan nasıl pay kapabilir?

1. Albenili bir dükkan önü

Yeni müşteriler kazanmanın en iyi yolu dükkanınızın önünden geçen insanları etkilemektir. Yeni kahve dükkanları bulan insanlara kahve dükkanını nasıl buldukları sorulduğunda, şaşırtıcı şekilde ilk sırada fiziksel olarak dükkanın önünden geçerken fark etmeleri yer alıyor. Bunun arkasından arkadaşımdan duydum, google aramaları ve sosyal medya geliyor. Bu, şekil hala önemli demek. Kabul etmeliyiz ki dükkan önünü ihmal etmek elinizden kaçıp giden bir sürü müşteri demek.

Dükkanınızın önünü nasıl mı daha çekici yapabilirsiniz? Bunun için bilinen birkaç yöntem var;

Tabela / Yazı Tahtası

Tabelasız dükkanlar trend olmaya başlasa da ülkemizde tabela hala önemli bir pazarlama silahı.

Tabelanın yanında yola koyacağınız(Tabi zabıtalar çalmazsa:) Bizimkini almışlardı bir kere.) üzerine notlar yazabileceğiniz çift taraflı bir yazı tahtası harikalar yaratabilir. Önemli günleri, güncel olayları, filmleri işleyerek yoldan geçen birinin kafasını çevirip dükkanınıza bakmasını sağlamak çok önemlidir. İzmir Alsancak’taki dükkanımızda kullandığımız bir kaç çizim;


Kısacası sadece menünüzü koymayın, sadece ne sattığınızı yazmayın. Biraz yaratıcı olun, insanları güldürün.

Ücretsiz Kahve

Eğer dükkanınızın önünden geçen bir yaya trafiğine sahip olacak kadar şanslıysanız, bunu sonuna kadar kullanın. Yeni açıldıysanız ya da hiçbir yerde olmayan bir tada sahipseniz bunu insanlara denetmekten çekinmeyin.

Dış Mekan

İlk intiba önemlidir. Bir kahve dükkanının ilk görünen yerinin dışı olduğunu düşünürsek, yanınızdaki dükkanlardan sizi ayıran bir dış görünüme sahip olmanız potansiyel müşterilerin sizi fark etmesi için çok önemli bir faktördür.

Houndstooth Coffee – Dallas, Texas

Dükkan içine bir tomar para harcayıp, yeni müşterileri çekecek olan dış mekanı es geçmek çok mantıklı gelmiyor size de şuanda değil mi ?

2. Ağızdan Ağıza Pazarlama

Kahve dükkanınıza giren her müşteri bir pazarlama fırsatıdır. Çünkü insanlar konuşur ve insanlar işletmelere güvenmektense arkadaşlarına ve ailelerine güvenmeyi tercih ederler.

Yapılan araştırmalara göre yeni müşterilerin ikinci en popüler geliş sebebi arkadaş tavsiyesi. Kahve dünyasının profesyonelleri de arkadaş önerisinin önemli olduğunda hemfikir. Sadece kahvenizin iyi olması yetmez. Deneyimlerimize dayanarak net bir şekilde söyleyebilirim; gerçekten iyi bir müşteri deneyimi yaratmak en iyi pazarlama aracıdır. Herkes arkadaşına yeni keşfettiği harika yeri anlatmak ister.

Ağızdan ağıza pazarlama, müşteri deneyiminde başlar ve biter. İnsanlar vasat şeyleri birbirlerine anlatmayı sevmez ama diğer taraftan iyi veya kötü olağan üstü şeyleri anlatmaya bayılırlar. Bu yüzden müşteri beklentilerinin ilerisine ve üzerine gitmek olumlu bir etki yaratmada anahtar rol oynar.

Kahve dükkanlarının müşteri beklentilerini aşmaları ve isimlerini yaymaları için bir kaç yöntem var.

Arkadaş tavsiyelerine ücretsiz kahve

Rüşvet gibisi yoktur değil mi? Bir arkadaşını getirdiğinde getiren kişiye neden bir espresso vermeyesiniz ki?

Müşterinizi mutlu edin

Kahve dükkanının bencil davranmasından başka hiçbir şey iyi bir deneyimi kötüye çeviremez. Kahve dükkanının bir numaralı amacı müşteriyi mutlu etmektedir. Ufak ekstra bir çaba ağızdan ağza pazarlamanız adına uzun zamanlı olarak pozitif etkide bulunacaktır. Bir çok pazarlama eğitiminde, müşterinin istediğini veremeyebilirsin ama onu mutlu göndermelisin derler.

Yerel bloggerlar ile çalışın

Ağızdan ağıza pazarlama kendi kendine başlamaz. İlk kıvılcım için yerel bloggerları kav olarak kullanabilirsiniz 🙂 Kendim bloggerım diye demiyorum. Doğru insanlar ile çalışırsanız oldukça etkili bir başlangıç yapabilirsiniz.

Müşteri tavsiyelerini dinleyin

Müşterilerin önerilerini dinlemek ve uygun olanları gerçekleştirmek, müşteriye sizin dükkanınızın bir parçası olduğunu hissettirecektir. Örneğin Alsancak dükkanımızda hiç istenmemiş olsa da Alaçatı’da birkaç müşterimizden Stevia tatlandırıcıları istenince hemen edindik. Bu ufak dokunuş bile onlar için güzel jest oldu.

Sosyal Medya İletişimi

Burada gelip Facebook açın vs diye anlatmayacağım sosyal medya kullanmayan mı kaldı? 90’larda mı yaşıyoruz 🙂 Ama yine de sizinle paylaşabileceğim bir kaç ufak öneri var.

Kahve dükkanları ve müşterileri Facebook, Twitter ve Instagramı zaten kullanıyorlar ama, kahve dükkanları Youtube ve Snapchat gibi ağlarda çok aktif değiller.

Snapchat yeni bir ağ ve Instagram’ın son hikaye güncellemeleri ile birlikte kan kaybediyor. Ama Youtube… Araştırmalara göre insanlar neredeyse Facebook’ta harcadıkları vakit kadar Youtube üzerinde vakit geçiriyor. Bu da işletmelerin nasıl bu ağı kullanarak yeni müşteriler kazanabileceği sorusunu doğuruyor.

Sadece dükkanınızı çektiğiniz 1-2 video ile bu işin yürümeyeceğini, yaratıcı içerikler oluşturmanız gerektiğini ve bunu haftada 2-3 kez yapmanız gerektiğini söylemek zorundayım. Altından kalkması zor bir prodüksiyondan bahsediyorum burada 🙂

Ağ göz etmeksizin kullanabileceğiniz bir kaç öneri;

Şirket olmayın, Birey olun

Bazı kahve dükkanları sosyal medyanın televizyon, gazete ve radyodan daha farklı bir pazarlama aracı olduğunu anlamakta zorlanıyor. Kahve dükkanları sosyal medyada birey gibi davranmalı müşteri ile kişisel seviyede etkileşime geçmeli, yardımcı olmalı.

Kahve dükkanları açılmadan sosyal ağlarda aktif olmalı

Overdose Coffee açılmadan 2 ay önce sosyal medya hesaplarını açarak paylaşım yapmaya başlamıştım. Yeni açılacak bir işletme için hazırda bekleyen sosyal medya takipçileri ağızdan ağıza pazarlama için çok önemlidir. Zor geçecek olan ilk işletme aylarında size can suyu olacaktır.

Sürekli paylaşım yapın

Bir kahve dükkanının sürekli iyi kahve sunması kadar sosyal medyada sürekli aktif olması da çok önemli. Sosyal medya nankördür. Ufak bir inaktif dönemde bile onlarca takipçi kaybedebilirsiniz.

Kahve uzmanı olun

Sahip olduğunuz kahve bilgisini paylaşmak sizi zincir kahve dükkanlarından ayıracak mükemmel bir yöntemdir. Müşterilerinizi iyi kahve hakkında bilgilendirerek, bu konu hakkında daha çok bilgi almak için teşvik etmiş olursunuz. Bunu yüz yüze de yapabilirsiniz bir blog aracılığı ile de.

Mahallenin Dükkanı Olun

Kahve dükkanları müşteri ile olan ilişkilerine çok bağlıdırlar, yani sadece online olarak aktif olmak işe yaramaz. Yerel etkinliklere sponsor olmak ve katılmak hem halihazırdaki müşteriler ile olan ilişkilerinizi güçlendirir hem de yeni müşteriler kazanmanızı sağlar.

Bazı dükkanlar etkinlikleri kendilerine getirirken, bazıları gidip katılmayı tercih edebilir. İşte mahallenin dükkanı olmak için yapabileceğiniz bir kaç şey:

Ön açılış yapın

Büyük açılışınızı yapmadan bir ön açılış yaparak hem elemanlarınızın ortama uyum sağlaması için vakit kazanırsınız hem de yerel gruplar ile etkinlikler düzenleyip daha açılmadan adınızı mahallede duyurmuş olursunuz.

Açılmadan kahve dersleri verin

Açılmadan önce mahalle ahalisi ile kaynaşmanın başka bir yolu da kahve ile ilgili dersler vermeniz olabilir. (Bunu açıldıktan sonra yapmayı da ihmal etmeyin.) En basit şekilde insanların gelip kendi kahvelerini demleyebileceği ufak bir etkinlik bile fark yaratabilir.

Dükkanınızda workshoplar düzenleyin

Ücretli ya da ücretsiz workshop düzenlemek yeni müşteri kazanmak için iyi bir yöntemdir.

Başkalarının etkinliklerinde ücretsiz kahve dağıtın

Festival ya da bağış gecesi olsun. Gidip ufak bir stand açarak insanlara demlediğiniz kahveleri ikram edebilirsiniz. İnsanlar dükkan dışında dükkan sahibi ile tanıştıkları için özel hissedecek ve sizi ziyaret edeceklerdir.

Sanatçıları destekleyin

Pazarlama için ayırdığınız para ile yerel sanatçıları destekleyebilirsiniz. Ufak bir sergi ya da dinleti olabilir. Hem reklamınız olur hem de yetenekli birine yardım etmiş olursunuz.

Müşteri Yorumları

Foursquare, Google gibi yerel ağlar insanların yeni mekanları bulmak ve mekanların puanlarına bakarak gidilebilir bir yer mi anlamak için çok kullandığı yöntemlerdir. Ayrıca pozitif yorumları yüksek olan işletmeler bu ağların içinde ve arama motorlarında üst sıralarda çıkacaktır. Bu yüzden iyi bir müşteri deneyiminden sonra, müşterinizden size yorum bırakmasını ve puan vermesini istemekten çekinmeyin. Yoksa Türk halkının bu tür ağları sadece kötü deneyim yaşadığında kullandığını göreceksiniz. Yorum bırakmalarını yüz yüze istemekten çekiniyorsanız, girişteki camınıza yorum bırakmaları konusunda bilgilendirici bir sticker yapıştırabilirsiniz.

Check-in yapan müşterilerinize ücretsiz espresso ya da indirim sunabilirsiniz.

Aralıklarla güzel müşteri yorumlarını paylaşıp teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.

Müşteriler Wifi ağınıza girdiğinde onları sosyal ağlara yönlendirecek Routerlar mevcut, bunlardan edinirseniz sosyal medya etkileşimi ve yorumlarınız artacaktır.

Paralı Reklam ve İndirimler

Tabi ki diğer maddelerin yanında aylık olarak belli bir bütçe belirleyip paralı reklamlara başlamanız işletmeniz için iyi olacaktır. Bu konuyu başka bir yazıda daha detaylı olarak ele alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?