Close

26 Mart 2017

İkinci El Espresso Makinesi Alma Rehberi

İkinci el espresso makinesi alma rehberini okumadan önce bir önceki yazım olan Cafeniz İçin Espresso Makinası Seçimi isimli yazımı okumanızı tavsiye ederek rehbere giriş yapmış bulunuyorum.

Dolar kurunun iyice artmasından dolayı sıfır makinelerin fiyatları çok uçuk rakamlara ulaştı. Buda düşük bütçe ile bu işi yapmak isteyenler için ikinci el alternatifini daha çekici kılıyor. Tabi bu alternatifte doğru makineyi bulmak sıfır makine bulmaktan bir kademe daha riskli. Sıfır makinede bir problem yaşarsanız serviste garanti kapsamında yaptırabilirsiniz. İkinci el makineler genelde garanti kapsamında olmuyorlar (Makine bakımı yapan servislerden birinden alırsanız 6 aya kadar kendileri garanti veriyorlar).

Dükkanıma ilk aldığım makine La Cimbali M39’du piyasa fiyatının dörtte birine almıştım. Bakımları yapılmış şekilde aldığım bu makinenin sadece conta problemleri çıkarması benim için çokta büyük eksi değildi.

Eğer kafe açarken düşük bir bütçeniz varsa ikinci el espresso makinesi sizin için doğru bir yol olabilir fakat doğru espresso makinesini seçmezseniz. Yatırımınız boşa gidebilir. İşinizin ikinci ayında sizi yolda bıracak bir makine müşteri kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden makine seçerken eğer teknik bilgiye sahipseniz gerekli kontrolleri yapmanız gerekiyor. Eğer teknik bilgiye sahip değilseniz, sahip olan biri ile alacağınız makineyi detaylı şekilde incelemeniz gerekiyor. İkinci el espresso makinesi alırken kontrol etmeniz gereken şeyler;

  • Makine dışarıdan pırıl pırıl görünüyor olabilir ama açıp bir içine bakın eğer satan kişi bakımları yapıldı diyorsa ve makinenin içi aşağıdaki makineler gibi ise bakımların yapılmamış ya da düzgün yapılmamış olma ihtimali var.

     

  •  Süt çubuğundan gelen buharı koklayın eğer peynirimsi, yanık sütümsü bir koku geliyor ise kazana süt ve başka türlü maddeler kaçmış olabilir. Kazanın sökülüp temizlenip takılması size 1500-2000 arasında masraf çıkaracaktır.
  • Eğer makine su çekerken çok zangırdıyor ise motor ya da pompasında sorun olabilir ki bu parçalar pahalı parçalardır. Değiştirebilecek durumunuz varsa parçaların fiyatlarını araştırıp pazarlık esnasında kullanın.
  • Başlıklardan su düzensiz akıyor ve süt çubuğundan buhar öksürür gibi geliyor ise makine içini tortu (scale) kaplamış olabilir. Bu tortu genellikle kireç olur ama başka şeyler de olabilir :). Makinenin sökülüp kazan temizliğini yapılması gerekir.

    Tortu oluşumunu anlamanın bir yolu daha vardır. Makinenin normal ısınma süresini internetten aratıp bulabilirsiniz. 15 dk da tamamen hazır hale geçen bir makinenin ısınması 25 dk sürüyor ise rezistansı kireç tutmuş olabilir.

  • Makinenin içini açtığınızda elektrik tesisatını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Erimiş yanmış kablo vs var mı diye.
  • Tabi bunların hepsinin yanında makinenin yaptığı kahveyi tatmayı ihmal etmeyin. Sonuçta bu makine kahve yapacak 🙂 Eğer tadı kötüyse (Tabi düzgün bir kahve ile, düzgün ölçülerde, düzgün bir barista tarafından yapılmış bir kahveden bahsediyorum.) makineyi almayı tekrar düşünün. Makinenin ne sorunu olabilir bunu araştırın.

Bu kadar olumsuz şeyden bahsediyor olmam sizi ikinci el makineden uzaklaştırmasın. Dediğim gibi teknik bilginiz varsa zaten sorun yok. Yoksa olan güvendiğiniz birinden ya da bir servisten yardım isteyebilirsiniz. Ha bu arada servis demişken; Espresso makineleri bozulmaya gayet müsait makinalardır. İkinci el ya da sıfır fark etmez. Kendinize yeni bir makine aldığınızda makinenin bozulmasını beklemeden kendinize bir servis bulun el altında dursun 🙂

One Comment on “İkinci El Espresso Makinesi Alma Rehberi

Mehmet ali
30 Mart 2019 - 00:17

İyi günler aylardır 2. El bir makine arıyorum Ama seyyar kulanacağım için ısıtma sistemi gaz ile çalışan bir makine bakıyorum elektirik seviyesini en düşük dereceye indirmem gerek araç içerisinde kulanılacak bir sistem olcak makineler konusunda yardımcı olursanız minetter olurum iyi çalışmalar

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?