Close

20 Şubat 2019

Etiyopya Kahvesi

Kahvenin Anavatanı Etiyopya

TARİHÇE

Diğer kahve üreten ülkelerin yanında Etiyopya’nın yeri ayrıdır. Sadece kahvenin “doğduğu” yer olduğu için değil. Ayrıca kahve yetişririlen diğer kolenileştirilmiş ve kahve sonradan getirilmiş, para için üretim yapılan yerler aksine, kahve günlük olarak tüketilen bir kült halini almıştır. Vahşi olarak keşfedilen kahve ağaçları daha sonra tarımları yapılmak için kullanılmış hanenin kendi kahve ihtiyaçları ve gelir kaynağı olarak kullanılmıştır.

Dışarıdan gelenlerin bakış açısına göre, bu Etiyopya kahvesini tam olarak kavranmayı çok zorlaştıran – kültürel, politik ve ekonomik olarak büyük karmaşıklığa katkıda bulunuyor. Buna ek olarak, buradaki kahvenin genetik çeşitliliğinin dünya genelinde eşsiz olduğu gerçeğini de ekleyin – Etiyopya kahve çeşitliliği tek başına dünyanın her yerinde olduğundan % 99 daha fazla genetik malzeme içeriyor. Ve sonuç bir kahve aşığının hayalidir: Dünya üzerinde Etiyopya kahveleri kadar saygısı ya da romantizm ile konuşulan bir kahve yoktur.

Etiyopya’nın kahve üretiminin diğer benzersiz yönlerinden biri de iç tüketimin çok yüksek olması, çünkü içeceğin Etiyopya halkının günlük yaşamında bu kadar önemli bir rolü var: Ülkenin 6,5 milyon çuval yıllık üretiminin yaklaşık yarısı ülke içinde tüketiliyor. kabaca 3,5 milyon çuval ihraç edilmektedir.

Etiyopya kahve seremonisi gerçekleştiren Etiyopyalı bir kadın.

Kahve hala yaygın olarak “tören” olarak, aile ve arkadaşlarla bir araya gelmenin bir yolu olarak; konuşma ve topluluk için bir masa etrafında toplanması için kullanılmaktadır. Hanehalkının en yaşlı kadını, bir tavada kahveyi kavurur ve jebena adı verilen bir demleme tenceresinde sıcak suyla karıştırmadan önce taze olarak öğütür. Süreç baştan sona bir saat kadar sürüyor ve misafirperverliğin ve toplumun düzenli bir gösterisi olarak kabul ediliyor.

Etiyopya’nın çiftçilerinin çoğunluğu 1 hektardan daha az bir alana sahip olan küçük mülk sahipleri ve bakım çiftçileridir; Çoğu durumda, hasatları “bahçe kahvesi” olarak tanımlamak neredeyse doğru, tarla mantığı ile düşündüğümüz yerler yerine çiftçilerin arka bahçelerinde ya da ormanlık alanda yetişiyorlar. Bazı büyük özel mülklerin yanı sıra, küçük ve orta büyüklükteki çiftliklerin bir karışımını içeren kooperatif toplumu var, ancak buradaki ortalama üretici ticari satış için nispeten çok az büyüyor.

İŞLEME VE PROFİL

Etiyopya’da kahve pazarına girmek için birkaç yol var. Büyük mülkler özel sektöre aittir ve işe alınan işçiler tarafından toplanır ve işlenir. Spektrumun diğer ucunda, “bahçe kahvesi” bir çiftçi tarafından bir çiftçi tarafından toplanır ve en yakın yıkama istasyonuna getirilir, burada diğer çiftçilerin lotlarıyla satılır ve karıştırılır ve yıkama istasyonunun arzularına göre işlenir . Kooperatif üyeleri, kooperatif üyeliğine göre üreticiye daha fazla izlenebilirliğin olduğu kooperatif yıkama istasyonunda kirazlarını tartılacaklar.

Etiyopya kahvelerinin profili varyete, işleme ve mikro bölge dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Genel bir kural olarak, doğal işlenmiş kahveler, genellikle biraz şarap karakteristik ve şurubumsu bir gövdeye sahip, daha belirgin meyve ve derin çikolata tonlarına sahip olurlar. Yıkanmış kahveler daha hafif ve daha belirgin asiditeye sahip olur, ancak karakteristik özellikleri değişebilir.

Harrar bölgesinde güneş altında kurutularak işlenen kahveler.

Harrar kahveleri neredeyse her zaman doğal (naturel, dry, kuru) olarak işlenir ve kahvenin içinde yetiştiği kurak iklimi yansıtan belirgin bir çikolata, ceviz profiline sahiptir.

Sidama güneyde kahve yetiştirilen büyük bir bölgedir. Guji ve ünlü Yirgacheffe’i içerir.

Sidama bölgesindeki bazı Yirgacheffe mikro bölgelerinin kahvelerinde aradığımız şeyin temel bir dağılımı.

ADADO: Güzel ve dengeli bir yapı oluşturan narenciye ve çiçek katmanları ile stonefruit(tek çekirdekli meyveler şeftali, kayısı gibi) meyvesi.

ARICHA: Complex and almost tropical, with a juicy fruit base and a sugary, floral sweetness.

ARICHA: Çiçeksi bir tatlılık ile karmaşık ve neredeyse tropikal sulu tatlı meyveler.

BERITI: Kremsi bir narenciye ile desteklenen belirgin çiçek notaları.

CHELCHELE: Daha çok şekerleme veya karamel, badem ve bitkisel narenciye tonlarında pişmiş şeker tatlılığı.

KOCHERE: Narenciye ve stonefruit ile desteklenen meyve çayı.

KONGA: Şeftali ve kayısı – floral – narenciye.

Etiyopya’da yoğun olarak kahve tarımı yapılan bölgeler. Kaynak:Cafe Imports

ETİYOPYA TİCARET BORSASI

Etiyopya Ticaret Borsası (Ethiopian Commodity Exchange(ECX)), Etiyopya hükümeti tarafından 2008 yılında, diğer malların yanı sıra fasulye, mısır, kahve ve buğday yetiştiriciliği yapan çiftçilere pazarda erişimi demokratikleştirmek amacıyla kurulmuştur. Etiyopya’daki çiftçiler genellikle çok küçük arazilere sahipler ve büyük ölçüde bakımsız çiftçiler oldukları için – ev kullanımı için ihtiyaç duydukları mahsulü büyüten ve artı-değeri nakit para satanlar- standartlaştırmanın ekonomik sağlık ve istikrarı arttırmada en eşitlikçi yol olacağına karar verildi.

ECX, çiftçilere ürünlerini belli ve nispeten istikrarlı bir fiyata satmak için açık, halka açık ve güvenilir bir pazar sunarak satış engellerini ortadan kaldırmaya çalıştı. ECX, başlangıcında, özel bir mülk veya kooperatif bir toplum tarafından üretilmeyen kahvelerin Borsa aracılığıyla satılması gerektiğini belirledi; çiftçiler için garantili fiyat ve satış sağlayan, ancak tasarım gereği, en temel bölgesel ve kaliteli bilgiler dışında tüm izlenebilirlikten uzak bir yapı haline dönüştü.

Aralık ayında satın alınan 100 Torba 1 yıkanmış Yirgacheffe, Ağustos ayında satın alınan 100 Torba 1 yıkanmış Yirgacheffe ile aynı kalitede olması beklenir. Kahveler, homojenlik, temizlik ve lezzet notlarını dikkate almadan kusur bulunup bulunmadığına göre not verilir.

Özel kahve endüstrisinden geri adım atıldıktan ve birkaç yoğun müzakere turundan sonra, daha sonra yapılan bir iterasyon, kahvelerin satın alınmasından sonra yıkama istasyonu bilgisinin elde edildiğini, ancak kesinlikle bireysel üreticilerin izlenmesinin imkansız olduğunu ispatladı.

Mart 2017’de ECX oy birliği ile yıkama istasyonlarının direkt satış yapmasına izin verdi. Bu hem izlenebilirliği arttıracak hemde aracılar ortadan kaldırıldığı için çiftçinin cebine daha çok para girecekti.

I

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?