Close

22 Şubat 2019

Brezilya Kahvesi

Dünya’nın en büyük kahve üreticisi Brezilya!

TARİHÇE

Brezilya ile kahve neredeyse aynı iki kelime olarak kabul edildiği için Brezilya’da kahvenin başlangıcını hayal etmek biraz zor. İlk kahve bitkileri 18. yüzyılın başlarında ülkeye getirilmiş ve Kuzey eyaleti
Pará ‘dan 1727 de ekilen ilk bitkiden sonra 50 yıl içinde Rio de Janerio ya kadar inmiş.

Başlangıçta, kahve neredeyse yalnızca Avrupalı sömürgeciler tarafından iç tüketim için yetiştirildi, Fakat 19. yüzyılın ortalarında Amerika’da kahveye olan talebin artması ve ayrıca o zamanlar kahve tarımının lokomotifi olan Java ve Ceylon bölgelerin baş gösteren yaprak pası hastalığı orta ve güney amerikadaki kahve endüstrisi için açık bir pazar yaratmıştır.

Brezilya’nın büyüklüğü ve peyzajları ve mikro iklim çeşitliliği inanılmaz üretim potansiyeli gösterdi ve ABD’ye olan yakınlığı, Batı pazarı için açık ve elverişli bir ihracat-ithalat ortamı oluşturdu.

1820’de Brezilya zaten dünyanın kahve arzının yüzde 30’unu üretiyordu, ancak 1920’de küresel toplamın yüzde 80’ini oluşturuyordu.

yüzyıldan beri, Brezilya’da hava durumu tüccarlar ve brokerler arasındaki en canlı tartışma konularından biriydi ve kahve ticareti piyasasını etkileyen küresel piyasa eğilimleri ve fiyatlandırmasında önemli bir belirleyici faktör olmuştur. Don olayları ve şiddetli yağışlar, son birkaç on yılda kahve üretiminin değişmesine neden oldu, ancak ülke, Kolombiya ile birlikte yıllık olarak en büyük iki kahve üreticisinden biri olarak güçlü kalıyor.

Brezilya’nın dünya çapında kahveye katkısı olan diğer ilginç şeylerden biri ise, spontan veya laboratuvarda oluştururulan ve buradan yayılan varyetelerin, mutant-hibritlerin ve çeşitlerin sayısıdır. Caturra (Bourbon varyetesinin cüce bir mutasyonu), Maragogype (bir büyük boy Typica türevi) ve Mundo Novo ( Bourbon-Typica karışımıdır. aynı zamanda Brezilyalı ziraat bilimciler tarafından geliştirilen Catuai varyetesinin atası sayılır) Brezilya’da ortaya çıkan ve şimdi kahve yetiştiren ülkeler arasında her yere yayılmış kahve türleri.

TOPLAMA VE İŞLEME

Brezilya’nın meşhur olduğu ölçekte ve kapsamda üretimi sürdürmek için ulusal endüstri, mümkün olan en verimli ve organize şekilde; hem toplama hem de işleme elde etmek için özel ve bir dereceye kadar yenilikçi yöntemler ve ortalama bir yapı benimsemiştir. çiftlik veya mülk bu sistemleri kullanmak ve hektar başına verim potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Brezilya’da bir kahve çiftliği

Mekanik veya elle şerit toplama, Brezilya’da her büyüklükteki çiftlikte yaygın olarak bulunan etkinliklerden biridir: Kahve üreten Amerika’nın geri kalanına özgü emek yoğun seçici toplama yerine, kahve daha az ayırt edici bir şekilde toplanır. vişne daha çok genel toplama sonrasında olgunluğa göre sıralanır. Bazı durumlarda toplayıcılar, dallardan kirazları hasatın zirvesinde toplamak, sepetleri, fıçılarda veya çuvallarda ve bez torbalarda toplamak için havlular, muşambalar ve / veya ağır eldivenler kullanırlar.

Bu yöntemler nitelikli kahve çevrelerinden bazı eleştiriler alsada, Brezilya’nın hacimli üretim için muazzam bir kaynak olarak konumunu korumasına izin vermişlerdir ve çoğu durumda klasik Brezilya profili olarak kabul edilen çikolataca zengin, kuruyemiş gibi notaların oluşmasına da yardımcı oluyor.

Brazilya’da yapılan mekanik kahve hasatı.

Brezilya’nın hasat sonrası işlemleri de oldukça benzersizdir ve verimlilik, iklim ve istenen profilin bir kombinasyonuna cevap olarak büyük ölçüde uyarlanmıştır: Yarı doğal (Pulped Natural, Honey process vb isimler alabilir) ve doğal işleme metodları burada hala endüstriyi domine etmektedir: Pulped Natural işleme metodunda kahveler meyvelerden çıkarılır ve müsilajları içinde kurumaya bırakılır. Natural (Doğal işleme) process de ise kahve genelde ağaçta meyvesi içinde kurumaya bırakılır (buna Boya denir) Ya da toplanarak yerde meyve içinde kurutulur. Bu işlemden sonra meyve içinden çıkarılır. İki işlemin genel amacı kreamamsı kuruyemiş notaları elde etmektir. Meyvemsi notaları ve parlak asiditeyi bastırırlar.

ÜLKEMİZDEKİ YERİ

Amerika’da yaşanan büyük buhran sırasında Brezilya hükumetinin Dünya’nın her yerine ucuz kahve satma çabaları sonucunda Türkiye depolarını ağzına kadar ucuz ve düşük kalite Brezilya kahvesi ile doldurmuş. Ve bugün Türk kahvesi olarak satılan neredeyse her kahvenin Brezilya çekirdekleri ile yapılmasının ön ayağı olmuş. Bir milletin damak tadını tamamen değiştirmişlerdir. Artık kahve “Brezilya’dan gelir.” olmuştur.

Brezilya’da kahve tarımı yapılan bölgeler.

One Comment on “Brezilya Kahvesi

cemix56
6 Nisan 2019 - 14:58

Hocam çokça tabir edilen “Rio Minas” yukarıdaki haritanın neresinde acaba? Yoksa Rio Minas bölge değil de tür ismi mi?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?