Close

24 Şubat 2016

Arabica Kahve Çekirdek Varyeteleri

Coffea Arabica Kahve Çekirdekleri

Coffee Arabica bir çok türü olmasına rağmen. Coffee Arabica türü (Typica dahil) ve Arabica Varyetesi Bourbon ilk kahve varyeteleri olduğuna düşünülür ve diğer bütün varyetelerin bu iki varyeteden türediğine inanılır.

Çiftlikler hangi bitikiyi ekecelerini seçerken genellikle üretime ve direncine bakarlar. Kalite ikinci planda kalır.

Kahve Çekirdek Varyeteleri

CoffeaArabica_02

Typica – Bir çok kahve varytesinin geliştirildiği temel varyetedir. Typica kahve bitkileri,  ana gövde ve dikey bir hafif eğik büyümesini sekonder dikey olan konik bir şekle sahiptir. Typica 8m ye kadar uzayabilir. Yanal dalları düşey milli 50-70 ° açı ile eğilir.  Üretimi az olan Typica kahvesi mükemmel bir fincan kalitesine sahiptir.

Bourbon – Bourbon kahve ağaçları Typica’lardan 20-30% daha fazla kahve üretir, fakat çoğu kahve varyetesine göre hasatı çok azdır. Bouron, Typica kahve ağacından daha az konik bir yapıya sahiptir fakat sekonder dalları daha fazladır.  Sekonder dallar ve ana gövde arasındaki açı daha dardır. Yaprakları geniş ve kenarları dalgalıdır. Meyvesi nispeten küçük ve yoğundur. Meyveleri çok çabuk olgunlaşır ve hızlı rüzgar ve yağmurda düşme riski artar. Bourbon en iyi 1000 ile 2000 metre arasında yetişir. Fincan kalitesi  Typica gibi mümkemmeldir.

Caturra – Caturra, Brezilyada keşfedilmiş bir Bourbon mutasyonudur.  Yüksek üretimli ve kaliteli bir mutasyondur, fakat geniş bakım ve gübreleme gerektirir. Kısa ve kalın bir gövdeye sahiptir ve çok fazla sekonder dala sahiptir.  Bourbon kahve ağacına benzer şekilde deniş dalgalı kenarlı yaprakları vardır. Neredeyse her türlü ortama uyum sağlar, fakat  450 ile 1600 metre arasında en verimli yetişirler ve 2,500-3,500 mm arasında yıllık yağış beklentileri vardır. Yüksek irtifada kalite artar fakat üretim düşer.

Catuai – Catuai, Mundo Novo ve Caturra arasında melezlemeden elde edilen bir yüksek getirili kahve bitkisdir. Bitki nispeten kısadır, ve yan dalların ana gövdeye yakın bir açı ile uzar. Meyve dallardan kolayca düşmez ki bu rüzgarlı ve yağmur alan bölgeler için gayet uygundur. Detaylı gübreleme ve bakıma ihtiyacı vardır.

Pache comum – Pache comum, Typica’nın bir mutasyonudur. ilk olarak Guatemala’da ki El Brito, Santa Cruz Naranjo, Santa Rosa çiftliklerinde görülmüştür. Çoğuı kişi fincan kalitesini yumuşak bulur. Bu çeşit  1000-1600 metre aralığına uyum sağlar.

Pache colis – Pache colis, Mataquescuintla, Guatemala’da Caturra ve Pache comum yetiştiren bir çiftlikte bulunmuştur. Kahve meyveleri çok büyük ve yaprakları kaba dokuludur. Pache colis, Phoma mantarına direnç gösterir. İkincil ve üçüncül dallanmaya sahiptir, ve 0.8-1.25m aralığında kadar uzayabilir. 900-1800 metre arlığında 20-21°C ısıya iyi uyum sağlarlar.

Catimor – Catimor, Timor (pasa dayanıklı bir türdür) ve Caturra kahvesinin melezidir. 1959’da Portekizde geliştirilmiştir. Olgunlaşma erken gerçekleşir ve üretim  diğer ticari varyeteler ile aynıdır ya da daha fazladır. Bu nedenle gübreleme metodu ve gölge durumu yakından incelenmelidir.  Catimor T-8667 türevi boyut olarak nispeten küçüktür,  fakat büyük kahve meyveleri çekirdekleri vardır. Catimor  T-5269 güçlüdür ve 600-900 metre yüksekiklere 3000mm ortlama yağış ile iyi uyum sağlar.  T-5175 çok üretken ve güçlüdür, fakat aşırı ve düşük yüksekliklerle problemi vardır. ve fincan kalitesi olarak Catimor’dan ve diğer ticari varyetelerden bir farkı yoktur. 1.2 km yükseklik ve üzerinde Bourbon, Caturra ve Catuai daha iyi fincan kalitesine sahip olurlar.

Kent – Yüksek verimlilik ve yaprak pasına dayanıklılığı için kullanılır.

Mundo Novo –  Typica ve Bourbon kahveleri arasındaki doğal hibrittir. Bu bitki ilk defa Brezilya’da bulunmuştur. Güçlü ve hastalıklara dayanıklı bir yapısı vardır. Mundo Novo yüksek üretime sahiptir fakat diğer kahve türlerine göre daha geç olgunlaşır. 1000 – 1600m aralarında iyi yetişir. Ve yağış ihtiyacı 1200-1800mm arasındadır.

Maragogype – Bu varyete Typica’nın bir mutasyonudur ve Brezilya’da bulunmuştur. Maragogype kahve bitkisi Hem Bourbon hemde Typica varyetelerinden daha büyük ve uzundur. Üretimi azdır fakat çekirdekleri çok büyüktür. Maragogype 600 ile 750 metre arasına iyi uyum sağlar. Fincan karakteristikleri çoğu standart pazarda kabul görecek ölçüdedir.

Amarello – Bu kahve çeşidi ismininde gösterdiği üzere sarı meyveler üretir. Ekimi çok değildir.

Blue Mountain – Blue Montain kahve çeşidi kahve meyvesi hastalığına olan dayanıklılığı ve çok yüksek irtfalarda yetişebilmesi ile ünlenmiştir. İlk olarak Jameika’da yetiştirilmeye başlanmış Blue Mountain şuanda Hawaii, Kona’da da yetiştirilmektedir. Yüksek kalitedeki tat profilini korumak için çok kısıtlı bir iklimde yetişir. Yükseklik, Nem, Yağmur, Güneş, Toprak cinsi çok önemlidir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir